Dnes je pátek 24. listopadu 2017, svátek má Emílie Český jazyk

Muzeum Cheb


Muzeum Cheb

příspěvková organizace Karlovarského kraje

 

nám. Krále Jiřího z Poděbrad 493/4

350 11  Cheb


 


 

 Ředitel:       Ing. Roman Procházka
 Tel:     +420 354 400 620, +420 739 322 499
 Fax:     +420 354 422 292
 E-mail:     prochazka@muzeumcheb.cz, sekretariat@muzeumcheb.cz
 www:     http://www.muzeumcheb.cz/

 

 

 Expoziční budovu Muzea Cheb najdete v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, jmenovaném také Pachelbelův dům. Muzeum, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách, zde sídlí od 15. května 1874. Již od svého založení je spojováno se zavražděním Albrechta z Valdštejna 25. února roku 1625 a tak navzdory svému širokému zakladatelskému programu brzy vstoupilo do podvědomí veřejnosti jako Valdštejnovo muzeum. Dnes patří se svými bohatými sbírkovými a dokumentačními fondy k dějinám Chebu i Chebska a obsáhlou studijní knihovnou k nejdůležitějším muzejním institucím v západních Čechách.


   

 

 

Ve 26 sálech uměleckohistorické expozice se návštěvníci seznámí s bohatou historií města a regionu. Muzeum dále nabízí prohlídku Valdštejnské obrazárny a v nádvoří pak malého lapidária. Stálá muzejní expozice je každoročně doplňována sbírkovými a výtvarnými výstavami. Vedle výstavní činnosti, správy a odborného zpracování sbírkových fondů plní Muzeum Cheb rovněž důležitou roli dokumentačního, informačního a výzkumného centra regionální historie.

 

 

Chebský hrad architekturou a charakterem patřil k síti císařských falcí a je jediným reprezentantem tohoto stavebního typu na území Čech. V dochovaných zbytcích původních staveb se snoubí prvky románské s gotickými a barokními. Prohlídka Chebského hradu nabízí výstavu z archeologických výzkumů Chebska a prohlídku kachlových kamen krásenského keramika a sochaře Williho Russe s národopisnými motivy.  

 

 

Chcete-li se seznámit s tradiční lidovou architekturou na Chebsku, nabízí se Vám návštěva hrázděného statku čp. 18 v Milíkově. Obec Milíkov (Miltigau) leží na úpatí Slavkovského lesa 3 km vlevo od hlavní silnice Cheb - Mariánské Lázně. Usedlost čp. 18 se nachází na severním okraji obce nedaleko kostela sv. Šimona a Judy. Statek má klasický půdorys chebského hrázděného statku: přibližně čtvercový dvůr uzavřený obytným stavením s chlévem, stodolou, do dvora otevřenou kolnou a výminkem postaveným na místě původních samostatných chlévů v 70. letech minulého století. Nejstarší budovou je stodola datovaná k roku 1781. Rokem 1786 je datovaná do dvora otevřená kolna. Obytný dům má přízemí dochované v chlévové části staré roubené zdi, které je z vnitřní strany překryto cihlovou přizdívkou. Patro je hrázděné, do dvora opatřené dřevěnou pavlačí.
V 70. letech byl statek zakoupen jako rekreační chalupa. V roce 2005 byl statek čp. 18 v Milíkově zapsán do seznamu kulturních památek. V roce 2008 jej zakoupil Karlovarský kraj a jeho provozovatelem je Muzeum Cheb. Návštěvníkům se tak nabízí proměna využívání zemědělské usedlosti jako samostatné obytné a hospodářské jednotky, jak tomu bylo do roku 1945, přes změny dané vysídlením původních obyvatel, využívání tzv. "na dožití", jako samostatného hospodářského objektu, až po využívání jako rekreační objekt k tak oblíbenému chalupaření. 

 

 

 Zdroj textu a fotografií: http://www.muzeumcheb.cz/

 

 


Folklorní festivaly (35)
Instituce, organizace a spolky (4)
Konference (3)
Muzea v přírodě (22)
Periodický tisk (12)
Stálé expozice (22)
Webové prezentace (13)
Přidat odkaz